top of page

Uluslararası Rekabette Türkiye Markası: SİHALARDünya çapında medya kuruluşlarınca sık sık başarılarıyla gündeme taşınan insansız araçlar, kısa sürede Türkiye'nin gurur duyduğu uluslararası bir marka haline gelmeyi başardı. Tabi ki bu noktada ülkemiz adına bizler de gurur duyuyoruz.


Özellikle, Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla üretilen, geniş bir coğrafyada hava üstünlüğünü ve operasyonel kabiliyetini kanıtlayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA) şimdiye kadar onlarca ülkeye ihraç edildiği ifade ediliyor.


SİHA'ları satın alan son ülke Kuveyt oldu. Böylece, TB2'lerin, toplam 28 ülkeye teslim edildiği biliniyor. Bu ülkelerden 25'i yani Kuveyt, Azerbaycan, Katar, Ukrayna, Türkmenistan, Fas, Kırgızistan, Polonya, Pakistan, Etiyopya, Kazakistan, Tunus, Irak, Libya, Nijer, Tacikistan, Cezayir, Somali, Cibuti, Litvanya, Mali, Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş, Togo, Burkina Faso açıklanırken, 3'ü henüz duyurulmadı. Öte yandan, SİHA'ları denemeye karar veren Japonya'nın yanı sıra 4 ülke de insansız hava araçlarından tedarik etmek istiyor.


Son olarak, Baykar ile Kuveyt Savunma Bakanlığı arasında 370 milyon dolarlık anlaşma imzalandı. Macaristan, Sırbistan, Angola ve Arnavutluk gibi bazı ülkeler de tedarik süreci için sıraya girmiş durumda.

Commentaires


GÜNDEM

bottom of page