top of page

Patronlar ChatCPT'den Rahatsız Olmaya Başladı.


ChatGPT yapay zeka dil modeli olarak daha da popüler hale geliyor. Tabi ki iş dünyasında çalışanlardan da yoğun ilgi görünce tartışmalar başladı.


ChatGPT'nin kullanımı, işverenlerin doğruluk, önyargı, gizlilik ve veri gizliliği konularında yasal risklerle karşı karşıya kalabileceği anlamına da geldiğini düşünenler var.


ChatGPT internet kaynaklarına dayandığı için, yanlış bilgi veya önyargılı yanıtlar sunma riski barındırabiliyor. Bunun iş hayatına ve çıktılarına yansıması ise firma yetkililerini endişelendiriyor. Bu kapsamda, bazı dünya devlerinden yasaklar gelmeye başladı.


Çalışanların ChatGPT aracılığıyla veri gizliliğine aykırı olarak şirketin özel bilgilerini veya ticari sırlarını paylaşmaları da mümkün. İşverenlerin bu konuları ele almak için politikalar oluşturması önemlidir. Bunun yanı sıra, işverenler çalışanlarının ChatGPT'yi kullanarak görevlerini yerine getirmesinin, verimliliği artırabileceği gibi, öğrenme fırsatlarını da azaltabileceğini dikkate almalıdır.


Bu nedenle, işverenler, ChatGPT'nin kullanımının çalışma ortamlarında nasıl izin verileceğine dair bir denge kurmak için kararlar almalı ve yöntemler belirlemelidir. Unutmamak gerekir ki, riskler olmasına rağmen burada katma değerli fırsatlar da mevcut.

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve diyalog konusunda uzmanlaşmış bir prototip yapay zekâ sohbet robotudur. Chatbot, hem denetimli hem de takviyeli öğrenme teknikleriyle ince ayar yapılmış büyük bir dil modelidir. Piyasaya ilk olarak 30 Kasım 2022 tarihinde sunulmuştur.

Comments


GÜNDEM

bottom of page